MUZEALNA ŚRODA o udziale ostrołęczan w powstaniu warszawskim

Na kolejną „Muzealną środę” zapraszamy 1 sierpnia 2018. W związku z przypadającą tego dnia 74. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego tematem spotkania będzie udział mieszkańców Ostrołęki oraz powiatu ostrołęckiego w powstaniu warszawskim 1944 roku.

Pamięć o powstaniu warszawskim jest udziałem całego naszego narodu, ale posiada także lokalny wymiar – to pamięć o mieszkańcach mniejszych miast i miejscowości, którzy w celu podjęcia nauki, w poszukiwaniu pracy oraz z wielu innych przyczyn przybywali do stolicy.

W momencie wybuchu powstania w Warszawie przebywała grupa przynajmniej kilkudziesięciu ostrołęczan i osób związanych w różny sposób z naszym miastem. Spotkanie będzie okazją, by poznać ich historie – osób, które brały czynny udział w walkach zbrojnych i tych, które stały się cywilnymi ofiarami powstania.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć wiedzę o powstaniu warszawskim o wątek lokalny, ostrołęcki, jak również osoby, które chciałyby podzielić się powstańczymi historiami swoich bliskich.

Spotkanie poprowadzi Jacek Karczewski. Zapraszamy w środę 1 sierpnia 2018 o godzinie 18:15, jak zwykle do biura Muzeum przy ul. Dr. Józefa Psarskiego 17 w Ostrołęce.

Przed wykładem, tradycyjnie o godz. 17:00 spotkajmy się pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, by uczcić minutą ciszy pamięć Powstańców Warszawskich.