14.I.1947 Wykrot | Ostatnia Walka

  0
  4372

  Grupa operacyjna zlikwidowała ostrołęcki patrol partyzancki dowodzony przez „Huragana” (NN), który obozował w ziemiance w pobliżu wsi. Polegli „Huragan”, Władysław Lejmacher „Kruk” i Stanisław Kaczmarczyk „Olszyna”. Inni dwaj lekko ranni wpadli w ręce UB.

  W wyniku donosu agenta o krypt. „Krosta” najpierw ujęto Józefa Dudę „Lwa”, który nocował w swoim domu we wsi Wykrot. Następstwem tego było zlokalizowanie patrolu dowodzonego przez „Huragana” (NN) z oddziału Samoobrony WiN Obwodu Ostrołęka. Przebywał on w ziemiance w lesie koło wsi Wykrot (gm. Myszyniec).

  40-osobowa GO – UB/KBW/(l)WP, prowadzona przez referentów UB z Ostrołęki, zaskoczyła 5-osobowy patrol, który podjął obronę.

  Partyzanci (prawdopodobnie) podjęli decyzję, iż dwaj najmłodsi żołnierze opuszczą schron i poddadzą.

  Po kilkunastu minutach ostrzeliwania się WiNowców, Ubowcy wrzucili do ziemianki granaty. Obrońcy zginęli na miejscu.
  W walce zginęli: Dowódca patrolu, nieznany z nazwiska, Ludwik lub Leszek „Huragan” – przybył na Kurpie z Wileńszczyzny, wraz z dowódcą oddziału Samoobrony por. „Leszkiem” (prawd. nazwisko – Zamojski), Władysław Lejmacher „Kruk” (ze wsi Drężek) i Stanisław Kaczmarczyk „Olszyna” (ze wsi Wykrot).

  Poddali się i zostali aresztowani: Czesław Karnacz (Karnasz?) „Rawa” (pochodzący z Wileńszczyzny) i Stanisław Tobojka „Kośnik” (ze wsi Cięćk).
  W tym samym dniu został zabity przez UB mieszkający we wsi Wykrot, żołnierz WiN, Stanisław Karnacz „Skowronek”

  (Wojciechowi Konarskiemu, Wielkie Podziękowania za pomoc )