Poznajcie wyniki gry terenowej „Powstańczym szlakiem” – zorganizowaliśmy ją 18 maja 2024 r. w Noc Muzeów.
W pierwszej edycji gry terenowej wzięło udział łącznie 65 osób. W klasyfikacji rodzinnej – 45 osób, drużynowej – 17 osób i indywidualnej – 3 osoby.
Do odgadnięcia było 15 zagadek terenowych – historycznych, matematycznych, geograficznych i logicznych. Uczestnicy w dowolnej kolejności mogli ustalać sobie kierunek marszruty.
Zagadki zostały rozrzucone na terenie osiedla Traugutta, terenu rzeki nad Narwią i cmentarza parafialnego.
Wszyscy uczestnicy dotarli do mety w określonym czasie, a najszybsza drużyna (rodzina) zrobiła to w 32. minuty! Jednak w grze nie liczył się wyłącznie czas dotarcia do mety, ale przede wszystkim prawidłowość zamieszczonych odpowiedzi w wyznaczonych rubrykach.
Do zdobycia w grze było maksymalnie 15 punktów, plus jeden punkt za prawidłowe rozwiązanie hasła końcowego, które brzmiało:
„POWSTAŃCZA NOC MUZEÓW W MŻW 2024”
GRA TERENOWA POWSTAŃCZYM SZLAKIEM – ZDJĘCIA
GRA TERENOWA POWSTAŃCZYM SZLAKIEM WYNIKI
INDYWIDUALNIE
- Maciej Wiszowaty – 15 pkt. – 52 min.
- Monika Chilińska-Sęk – 15 pkt. – 58 min.
- Antoni Pachoł – 13 pkt. – 90 min.
DRUŻYNOWO
- Spryciarze – 16 pkt. – 63 min.
- Kotwica – 15 pkt. – 40 min.
- Domino – 14 pkt. – 71 min.
- Odkrywcy – 14 pkt. – 95 min.
RODZINNIE
- Szyszki – 16 pkt. – 47 min.
- Mole książkowe – 16 pkt. – 50 min.
- Wilczki – 16 pkt. – 55 min.
- Reduta Kurpiowska – 16 pkt. – 62 min.
- Wierzba Team – 15 pkt. – 46 min.
- Ossowscy – 15 pkt. – 47 min.
- Króliki- 15 pkt. – 47 min.
- Mierzejewscy – 15 pkt. – 70 min.
- Mizerki – 15 pkt. – 74 min.
- TeamTom – 14 pkt. – 32 min.
- Niedźwiedziaki – 14 pkt. – 37 min.
PYTANIA I PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI Gry terenowej „Powstańczym szlakiem”:
- Na Cmentarzu Parafialnym od strony ul. Kujawskiej stoisz przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli o wolność z niemieckim najeźdźcą. Widzisz posadowioną rzeźbę białego orła w koronie przepasanego biało-czerwoną szarfą. Spójrz na lewo od mogiły żołnierzy i wpisz do odpowiedzi nazwisko Pani Wandy.
odp. BOGDAŃSKA - W czasie Powstania Warszawskiego, wiele budowli takich jak domy, piwnice, korytarze, infrastruktura kanalizacyjna służyły obrońcom Warszawy do schronienia przed ciągłym ostrzałem Niemców. Stoisz przy bryle przypominającej kształt trójkąta. Można tę budowlę porównać do schronu z czasów powstania. Wpisz w liczbie pojedynczej z jakich materiałów zbudowano tę dziwną konstrukcję.
odp. BETON I STAL - Podczas niewielu powstańczych przepraw przez Wisłę, które były bardzo ryzykowne ze względów na ciągły ostrzał przez Niemców, w łodziach z rannymi czy prowiantem były zapewne wykorzystywane kotwice. Ta przy której stoisz jest czteroramienna w kolorze czerwono-białym. Gdzie wrzuca się taką kotwicę gdy chcemy zatrzymać płynącą łódź?
odp. DO WODY - W czasie powstania solidne, marmurowe i okazałe budowle zbombardowano, Warszawa stała się gruzowiskiem. Policz ile stoi pylonów z szarego marmuru po lewej stronie budynku (elewacji frontowej) Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Pylony symbolizują drzewa, las i obiekty pozwalające przetrwać podczas walk zbrojnych. Podziel liczbę pylonów przez dwa i wpisz wynik.
odp. 10 - Jesteś na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kujawskiej, tuż za kaplicą cmentarną. Stoisz przy mogile zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu terroru. Przepisz brakujące dane z tablicy o najmłodszej zabitej ofierze.
odp. Ś.P. WŁADYSŁAW PRUSACZYK ŻYŁ LAT 23 SYN ADAMA I TEOFILI UR. 02.02.1923 R. WE WSI SERAFIN - Znajomość topografii miasta podczas powstania była niezmiernie ważna. Z ulicy Ciasnej wyszedłeś w ulicę “Sana”. Jesteś na ulicy Edwarda Filochowskiego i możesz teraz udać się w dowolnym kierunku. Znajdź najbliższy znak z nazwą ulicy i wpisz pełną nazwę stopnia wojskowego, którego skrót widnieje na niebieskiej tabliczce.
odp. PUŁKOWNIK - Na cmentarzu parafialnym w mogile Karaszewskich, powstańców warszawskich, pochowane są dwie osoby. Wymień Ich imiona i funkcje. Mogiła jest oddalona ok. 13 m. od kaplicy cmentarnej na południowy-wschód.
odp. KAZIMIERZ – KOMENDANT, MARIA ŁĄCZNICZKA - Jesteś w miejscu straceń OFIAR HITLERYZMU. Na ścianie i na płycie nagrobnej znajdziesz symbole lat w jakim okresie dokonywano tu straceń niewinnych Polaków. Obecnie 1. września każdego roku o godz. 4:45 składane są przy tym pomniku wiązanki kwiatów. a) Przepisz symbole lat do pustych pól. b) Przy jakiej ulicy znajduje się to miejsce pamięci?
odp. 1939-1945, POLEGŁYCH - Na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kujawskiej, za kaplicą cmentarną zobaczysz mogiłę z ośmioma krzyżami (siedem małych). Przepisz z tablicy nagrobnej cytat.
odp. „BO WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIĘ MIERZY” - Powstańcy warszawscy musieli przeprawiać się przez Wisłę na drugi brzeg. Sanitariuszki musiały dotrzeć do rannych. Stoisz na plaży południowego brzegu rzeki. Przed sobą, po prawej stronie zwodzonego pomostu widzisz na słupku znak zakazów typu “B” i pod spodem niebieską tablicę z napisem. a) Jak nazywa się rzeka, która przed Tobą płynie? b) Jaki widnieje napis na niebieskim tle tablicy pod znakiem zakazów typu “B”
odp. NAREW, PLAŻA STRZEŻONA - Pomimo tylu ludzkich tragedii śpiewano również powstańcze, zakazane piosenki. Jedną z nich była słynna “Pałacyk Michla” – Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch, pracując za dwóch! Czuwaj wiara i wytężaj słuch, pręż swój młody duch jak stal! Wiemy, że stal jest stopem żelaza i węgla. Stoisz przy bramie głównej Cmentarza Parafialnego – wejście od ul. Kujawskiej. Okazała brama wykonana z solidnej stali. Podaj symbol chemiczny żelaza – wiedząc, że węgiel to “C”.
odp. Fe - Walki w ogarniętej bitwą Warszawie to również niezbędny transport wszystkiego co można było szybko dostarczyć do szpitala, sztabu czy ważnej dla powstania kamienicy. Powstańcy korzystali również z rowerów szybciej przemieszczając się przez zagruzowane miasto dowożąc prowiant, listy, meldunki. Stoisz przy stacji rowerów miejskich “PLAŻA MIEJSKA”. Jaki ma kolor mini stacja napraw rowerów?
odp. ŻÓŁTY - Cmentarz Parafialny w Ostrołęce to nekropolia, na której pogrzebanych jest wielu zasłużonych ludzi walczących o wolność i demokrację w czasach I-szej i II-giej wojny światowej. Są tu również groby wielu znanych osobistości w dziedzinie kultury, medycyny, sztuki oraz sportu. Stoisz przy charakterystycznym grobie tragicznie zmarłego ostrołęckiego olimpijczyka. Na obrzeżu nagrobka leży piłka siatkowa. Jak nazywał się nasz najlepszy siatkarz i w którym roku zginął?
odp. ARKADIUSZ GOŁAŚ, ZGINĄŁ DNIA 16.09.2005 R. - Na cmentarzu parafialnym stoisz przy mogile rodziny Falkowskich. Pochowani są tu m.in. Rotmistrz Mieczysław Falkowski (1898-1981) “Marek”, oficer “KEDYWU” AK. – nauczyciel. Mogiła jest oddalona ok. 48 m. od kaplicy cmentarnej na południowy-wschód. Zofia Falkowska z domu Rośniańska (1910-1997) “Zośka” – uczestniczka powstania warszawskiego . Jaką funkcję w AK pełniła “Zośka”?
odp. ŁĄCZNICZKA - Na cmentarzu parafialnym stoisz przy rodzinnej mogile Aleksandra, Mikołaja, Olgi i Marii Dunin-Marcinkiewicz. Aleksander Dunin-Marcinkiewicz zginął w powstaniu warszawskim, w sierpniu 1944 r. Ile miał lat Aleksander w momencie śmierci?
odp. 48
Podczas oficjalnej dekoracji na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych p.o. dyrektora Muzeum Jacek Karczewski nagrodził wszystkich uczestników z podium nagrodami oraz pamiątkowymi dyplomami.
Dyplomami wyróżniono również wszystkie dzieci do dziesiątego roku życia, które dzielnie podpowiadały rodzicom jak czytać elektroniczną mapę z zagadkami. Specjalne, imienne wyróżnienia wręczono również podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej DOMINO.
Gratulujemy zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji i pozostałym uczestnikom dobrego wyniku!