„Głos Niezłomny” – pierwszy numer naszego pisma

Ukazał się 1 numer kwartalnika wydawanego przez nasze Muzeum – „Głos Niezłomny”. Piszemy w nim o działalności naszego Muzeum, ale też o historii podziemia antykomunistycznego. Zapraszamy do lektury.

„Oddajemy do Waszych rąk pierwszy numer biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chcemy w nim w przystępnej i popularnej formie przybliżać istotne zagadnienia związane z dziejami Żołnierzy Niezłomnych, przypominać postacie polskich Bohaterów, ukazywać zdarzenia i osoby, których życiorysy wiążą się z walką Polaków z komunistami o pełną wolność i niepodległość Ojczyzny.

Pismo powstaje przy otwartym [w marcu 2022 r.] pierwszym w Polsce państwowym muzeum poświęconym Żołnierzom Wyklętym.

Zachęcamy do czytania czasopisma oraz do odwiedzenia Ostrołęki i naszej placówki. Polskim Bohaterom, którzy walczyli, cierpieli, oddawali swoje młode życie za wolność Ojczyzny winniśmy, bez wątpienia, serdeczną pamięć, szczerą modlitwę oraz to, by – inspirując się ich ideałami – ze wszystkich sił kochać Polskę i starać się służyć jej
tak, jak potrafimy najlepiej.

Wierzymy, że nasze skromne wydawnictwo, a przede wszystkim ciekawa oferta Muzeum, poruszą serca Odwiedzających, utwierdzą w nich dumę z polskiej historii i umocnią miłość do wszystkiego, co Polskę
stanowi.”

Zespół redakcyjny

A o czym piszemy w 1 numerze „Głosu Niezłomnego”?

• Muzeum tętni życiem – o naszej działalności przez pierwsze miesiące funkcjonowania placówki
  • słowo wstępu od dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych Janusza Kotowskiego.
  • Żołnierze Niezłomni – o narodzinach i historii nowego podziemia walczącego z okupantem sowieckim
  • Rozbicie Komendy XVI Okręgu NZW „Orzeł”
  • Podziemie niepodległościowe w powiecie ostrołęckim (1945-1956)
  • Starcie pod Okalewem
  • Pamiątki po Stanisławie Ostwindzie
  • Józef Kozłowski „Las” – niezłomny bohater północnego Mazowsza
  • Pierwsza ucieczka z aresztu w Ostrołęce
  • Franciszek Jerzy Jaskólski „Zagończyk”
  • a ponadto kalendarium dziejów podziemia niepodległościowego

„Głos Niezłomny” można przeczytać, korzystając z załączonej poniżej galerii zdjęć, bądź bezpłatnie pobrać w formie pdf:

Jego wersja papierowa jest też rozdawana bezpłatnie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.