Apel z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca na placu Muzeum Żołnierzy Wyklętych odbył się apel z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Przypominamy sobie i przeżywamy historię ludzi, którzy w dramatycznych warunkach powojennych podjęli walkę o prawdziwą niepodległość Polski – mówił dyrektor ostrołęckiego Muzeum Janusz Kotowski. – Ich strata to tragedia dla najbliższych, ale też dramat dla narodu. Żołnierze Niezłomni są też świadectwem tego, że człowiek jest zdolny do rzeczy wielkich, wyjątkowych. Wobec tych, którzy służyli Ojczyźnie, powinniśmy mieć w sercu wdzięczność, pamięć i modlitwę. Starajmy się również pokazywać prawdę o Żołnierzach Niezłomnych, także tę prawdę dramatyczną, która towarzyszy naszej polskiej historii.

Miło nam, że w uroczystości, okrojonej ze względu na pandemię, wzięli udział m.in.: prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka mjr Franciszek Chrostowski, członek Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956 „Jaworzniacy” Jan Olech, poseł Arkadiusz Czartoryski, Anna Staszewska ze Związku Sybiraków oraz przedstawiciele Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

1 marca, o godz. 18.00, w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ostrołęce (fara) zostanie odprawiona też Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych.