Zapraszamy do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. W trzydniowym programie znajdziecie m.in. mapping budynku Muzeum, koncerty i warsztaty.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Bilety na koncerty oraz pokaz filmowy wydawane są w kasie Muzeum, można je także zarezerwować, dzwoniąc pod numer telefonu 510 139 061.
sobota 9 listopada
godz. 18.00
Koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka „Złote lata polskiego big beatu”
Usłyszymy utwory z repertuaru tuzów polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwonych Gitar, Breakoutu, Karin Stanek, Czesława Niemena czy Tadeusza Nalepy.
Młodzi adepci sztuki wokalnej wykonają dla nas m.in. takie hity jak „Nie zadzieraj nosa”, ” Poszłabym za tobą” czy „Sen o Warszawie”.
niedziela 10 listopada
godz. 18.00
Film niemy „Mocny człowiek” z 1929 roku, z podkładem muzycznym na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego
„Mocny człowiek” Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego. Ekranizacja z 1929 roku opowiada o dziennikarzu, pisarzu Henryku Bieleckim (wciela się w niego Gregori Chmara), który w pogoni za sławą i pieniędzmi nie cofa się przed najgorszym.
To jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. W międzywojniu odniósł duży sukces. Doceniono go m.in. za mistrzowskie operatorstwo czy nowoczesne techniki ekspozycji i montażu. Zachwycano się też wyjątkowymi ujęciami Warszawy.
Po II wojnie światowej, kiedy to wszystkie kopie filmu zostały zniszczone, produkcja została uznana za zaginioną. Film dopiero w 1997 roku odnaleziono w Belgii, skąd wrócił do Polski.
Muzykę na żywo zagra do filmu Orkiestra Ludwika Sarskiego, którą już mieliśmy okazję gościć w naszym Muzeum.
To kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów-kompozytorów: Damiana Szymczaka i Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak: early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer.
poniedziałek 11 listopada
godz. 12.00
„Niepodległa do Hymnu” – wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na dziedzińcu Muzeum
godz. 12.30
Uroczysta sesja Rady Miasta Ostrołęki
godz. 18.00
„Koncert w hołdzie dla Niepodległej” i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
Ponadto w dniach 9-11 listopada, w godz. 10 – 21:
- bezpłatne zwiedzanie wystawy i korzystanie ze strzelnicy
- warsztaty: modystki, drukarnia, w pracowni fotografa (godz. 12 – 17)
- możliwość zakupu ciastka Marszałka w Kawiarni Partyzanckiej
- mapping budynku Muzeum (iluminacja historyczna)
- gra terenowa „Ostrołęckie ścieżki Niepodległej”
formularz zgłoszeniowy – TUTAJ - wystawa pracowni mikromodelarstwa MŻW
- degustacja grochówki 11 listopada ok. godz. 14
Warsztat modystki
Wizyta u modystki, wytwarzającej nakrycia głowy, to okazja do zapoznania się z dawną techniką wykonywania kapeluszy oraz fascynatorów.
Zobaczycie m.in. pochodzące z przedwojennej Warszawy formy do modelowania kapeluszy, a każdy chętny będzie miał okazję wykonać fascynator – kolorową ozdobę do włosów, niezwykle popularną w okresie międzywojennym.
Drukarnia
Pod okiem fachowca będziecie mieć okazję do samodzielnego złożenia napisu z ruchomych czcionek, czyli pracy zecerskiej, oraz wykonania własnego nadruku przy użyciu prasy.
A jeśli jeszcze bardziej zależy Wam, aby wydruk miał charakter retro, możecie skorzystać ze specjalnej przycinarki, dzięki której fotografie z lat 20. i 30. miały ozdobne krawędzie. Drukarz pozwoli wydrukować certyfikat lub specjalnie przygotowaną na tę okazję unikalną kartę pocztową.
W pracowni fotografa
Klimatyczne tło, nakrycia głowy z epoki i stroje – to dzięki temu wyposażeniu pracowni możecie znaleźć się w atelier fotografa sprzed lat.
Będziecie mieli okazję na fotografię w niecodziennym kadrze i zaskakującej scenografii, modnej w pierwszych dekadach XX wieku.