Wystawa „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami”

W poniedziałek 28 maja 2018 o godz. 17:00 w budynku tzw. „Pałacyku” przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 15 w Ostrołęce odbyło się otwarcie dla ostrołęckiej publiczności wystawy planszowej „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami”.

Wydarzenie było częścią Retrospektywy Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wystawa swoją premierę miała podczas tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – wówczas prezentowana była w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Przez ostatnie miesiące wystawa gościła w kilkunastu szkołach na terenie całego powiatu.

Wystawa prezentuje historię walk zbrojnych i konspiracji niepodległościowej skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz sowieckiemu i władzy komunistycznej w latach 1939-1953. Jako daty graniczne przyjęte zostały: wybuch II wojny światowej (1 września 1939) oraz 11 listopada 1953 r., kiedy w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci działający na terenie powiatu ostrołęckiego.

Zakres geograficzny wystawy obejmuje powiat ostrołęcki w granicach z 1939 roku oraz – z uwagi na specyfikę tematu – przyległe tereny powiatów ościennych.

Wystawa zawiera ponad 130 zdjęć, dokumentów, map, wydawnictw podziemnych, druków ulotnych, wycinków prasowych a ponadto: biografie najważniejszych żołnierzy podziemia, fragmenty raportów, relacje świadków.

Zamieszczone na wystawie materiały pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, a także z udostępnionych nam prywatnych archiwów i innych źródeł.
Wystawę przygotował zespół pracowników Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce: Jacek Karczewski, Jolanta Żubrowska oraz dr Jerzy Kurstak.

Wystawę „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami” udostępniamy nieodpłatnie szkołom oraz innym instytucjom. W celu wypożyczenia wystawy lub uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z biurem Muzeum (e-mail: [email protected]; tel. 512 959 347).

Informacje o wystawie oraz instrukcja montażu