Skip to content Skip to footer

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej świętował 35 lat istnienia

W naszym Muzeum w piątek 14 marca odbyły się uroczystości związane z 35-leciem działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej założono w dniach 14-15 marca 1990 r., kiedy to odbył się I Walny Zjazd. Powstał on z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także organizacji kombatanckich na obczyźnie.

W tej chwili ŚZŻAK jest największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim, które zrzesza byłych żołnierzy Armii Krajowej i członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały walkę po rozwiązaniu AK.

35-lecie powstania Związku jego członkowie świętowali w Ostrołęce. Najpierw odbyła się msza w kościele pw. Zbawiciela Świata celebrowana przez ks. bp Janusza Stepnowskiego, po której uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę i Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego przeszli pod pomnik Armii Krajowej. Tam wzięli udział w Apelu Pamięci. Delegacje złożyły również kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Potem uroczystości przeniosły się do gmachu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, gdzie zorganizowaną galę z okazji jubileuszu.

– Działając od kilkunastu lat w Związku, nigdy nie przypuszczałem, że takie piękne chwile będą mieć miejsce w Ostrołęce, a do tego w tym właśnie miejscu – mówił na wstępie p.o. dyrektor Muzeum Jacek Karczewski. – Miejscu, które posiada swoją historię. Posiada też historię żołnierzy Armii Krajowej, którzy byli tu więzieni, przetrzymywani, a niekiedy też rozstrzeliwani.

Na gali obecni byli m.in. zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski, prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, a także – reprezentujący Ministra Obrony Narodowej – płk Zbigniew Targoński.

Ten ostatni, w imieniu wiceprezesa Rady Ministrów Władysława Kosiniaka-Kamysza, przekazał wyróżnienia – otrzymali je prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK kpt. Janusz Komorowski oraz mjr Franciszek Chrostowski. Pamiątkowe medale związane z jubileuszem wręczał też i zasłużonym Związek.

Zebrani wzięli też udział w konferencji dotyczącej historia i przyszłość ŚZŻAK. Galę uświetniły występy: Chóru Cantilena pod kierownictwem Henryka Gadomskiego oraz Zespołu Folklorystycznego Podsybka Kurpiowska.

Udostępniliśmy też wystawę na spacerniaku naszego Muzeum, która przedstawiała walkę z oboma okupantami na terenie powiatu ostrołęckiego.

Przejdź do treści