Multimedialna wystawa „Powstali 1863-64” została otwarta. Opowiada ona o bohaterach Powstania Styczniowego, a znajdziecie ją na dziedzińcu Muzeum. Zwiedzić ją można do 25 czerwca.
Wystawę „Powstali 1863-64” otwarto we wtorek 13 czerwca.
– W tym roku obchodzimy kolejną ważną, okrągłą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski. – U podstaw wszystkich naszych zrywów narodowych było wielkie pragnienie Polaków, żeby Ojczyzna była naprawdę wolna (…) Nasz teren powiatu ostrołęckiego uczestniczył aktywnie w Powstaniu Styczniowym. Wydał swoich bohaterów, poniósł ofiarę dla wolności Ojczyzny, dlatego warto, żebyśmy o Powstaniu i jego bohaterach trochę więcej wiedzieli.
Głos zabrał też Wojciech Kalwat, pełnomocnik Ministra MKiDN ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego, a także kurator ekspozycji:
– Jeden z weteranów Powstania w 1936 roku powiedział, że przez wiele lat weteranów styczniowych, traktowano po macoszemu, źle, jakby byli wyklęci. To słowo „wyklęci” w tym miejscu brzmi w sposób szczególny. Łączy bohaterów 63’ roku z tymi bohaterami, którzy na przekór wszystkiemu, często w beznadziejnej sytuacji walczyli o Polskę. Wystawa „Powstali 1863–64” opowiada o ludziach: bardzo krwistych, posiadających wielką historię, barwną, często te życiorysy układają się w powieść przygodową. Jest to też opowieść o kobietach, które są niezwykłymi nie tylko patriotkami, ale przede wszystkim emancypantkami, niezwykle nowoczesnymi. Nie tylko idą na pole bitwy, organizują zaplecze, ale dają radę sobie po 64’ roku, kiedy zostają same, z dziećmi i muszą utrzymać swoje rodziny.
W otwarciu wystawy wzięli udział pracownicy Muzeum Historii Polski, które zorganizowało ekspozycję, młodzież i nauczyciele z ostrołęckich szkół oraz rekonstruktorzy z Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoya”.
Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych, do 25 czerwca.
Wystawa jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach.
Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie.
Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.
Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym.
Pasjonujące opowieści oparte są na wspomnieniach, relacjach, źródłach archiwalnych, dokumentach.
Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – mają okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.