Skip to content Skip to footer

Noc Muzeów 2025 pełna atrakcji

Za nami kolejna Noc Muzeów, która tym razem odbyła się 24 maja. 

Tego dnia Muzeum Żołnierzy Wyklętych czynne było dla zwiedzających wyjątkowo także po zmroku, aż do północy. Przez ten cały czas można było potrenować na strzelnicy cyfrowej, a przede wszystkim zwiedzić wystawę stałą poświęconą podziemiu antykomunistycznemu.

Aby poznawanie ekspozycji było atrakcyjniejsze, zaprosiliśmy na zwiedzanie nie tylko z przewodnikiem, ale też muzyką graną na żywo – posłuchać można było utworów Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Przygotowaliśmy też quiz z nagrodami, w którym trzeba było wykazać się znajomością sal wystawowych.

Oczywiście Noc Muzeów to także liczne wydarzenia towarzyszące. Można było wziąć więc udział w zajęciach „Drużyna «Inki»”, odwiedzić obóz partyzancki, poznać obsługę dronów, spotkać się na ognisku z harcerzami, a także zajrzeć na stoisko prowadzone przez leśników. Udostępniliśmy również ubrania z epoki i rekwizyty do pamiątkowych zdjęć.

Sporo się też działo w kinie. Najpierw pełna sala obejrzała porywający i wzruszający musical „Cichy front” w wykonaniu Teatru Muzycznego Druga Zwrotka, a potem o tym, jak przetrwać w momentach zagrożenia, a zwłaszcza jak się do nich odpowiednio przygotować, opowiedział nam były funkcjonariusz GROM-u Marek Stan „Włóczykij”.

Na koniec wyświetliliśmy w kinie filmy fabularno-dokumentalne z cyklu „Dzieła utracone”. Mówiły one o cennych zbiorach muzealnych, które – czasem bezpowrotnie – utraciliśmy podczas II wojny światowej.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji przedsięwzięcia, a byli nimi: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Teatr Muzyczny Druga Zwrotka, Marek Stan „Włóczykij”, Nadleśnictwo Ostrołęka Lasy Państwowe, 18 Łomżyński Pułk Logistyczny, Hufiec ZHP Ostrołęka im. gen. Józefa Bema.

Przejdź do treści