7 listopada w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce miała miejsce prelekcja z cyklu „Muzealne środy” nt. rodziny Scheurów. Pracownicy muzeum przedstawili skomplikowane losy rodu, w których jak w lustrze odbijała się historia miasta i kraju. Kim byli Scheurowie? Byli społecznikami, przedsiębiorcami, modernizatorami rolnictwa, pilotami, artystami, lewicującymi powstańcami Warszawy, zagorzałymi antykomunistami… Byli ostrołęczanami.
Spotkanie poprowadził dyrektor muzeum Jacek Karczewski oraz Jolanta Żubrowska. Przybliżyli oni zgromadzonym poszczególnych członków rodziny, zaczynając od protoplasty rodu Jana Scheura i jego małżonki Marii z d. Włodarkiewicz.
Para przez wiele lat nadawała ton życiu Ostrołęki i okolic. Jan był dyrektorem cukrowni Gucin oraz popularyzatorem nowinek technicznych w rolnictwie. Jego żona poświęciła się działalności społecznej. Po czasy II wojny światowej trudno było znaleźć w mieście organizację, której by nie współtworzyła.
Podczas wykładu przybliżono też losy ich dzieci: Edmunda, Marii, Ireny, Antoniego, Janiny, a także perypetie wnuków i prawnuków. Potomkowie Jana i Marii mieli uzdolnienia zarówno do przedmiotów ścisłych (Edmund został inżynierem), jak i do pracy artystycznej (Janina).
Antonii był jednym z pierwszych polskich pilotów. Miłość do samolotów przypłacił życiem – uległ śmiertelnemu wypadkowi podczas lotu szkoleniowego. Pozostawił po sobie wspomnienia, które doczekały się kilku wydań.
Irena Scheur-Sawicka była archeologiem, nauczycielką i działaczką PPR. Zginęła w powstaniu warszawskim. Kilka lat wcześniej, we wrześniu 1939 r., poległ jej bratanek – Tadeusz, kapitan artylerii WP, syn Edmunda, ojciec Jerzego. Sam Jerzy po wojnie zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. jako członek „Solidarności”.
Licznie zgromadzona publiczność nie tylko wysłuchała wykładu, ale aktywnie włączyła się w dyskusję, dzięki czemu zgromadzeni goście i pracownicy muzeum dowiedzieli się o nieznanych szczegółach życia Scheurów.
Następne spotkanie z cyklu „Muzealne środy” odbędzie się 5 grudnia. Jolanta Żubrowska przedstawi wykład nt. mody damskiej w trakcie okupacji i w czasach stalinizmu.