Przedstawiamy repertuar „Filmowych śród z MŻW” na marzec.
Bezpłatne bilety na seanse można odebrać w kasie muzeum lub zarezerwować je, dzwoniąc pod numer telefonu 510 139 061 (odbiór biletu najpóźniej 30 minut przed wydarzeniem).
WYKLĘTY
środa 1 marca, godz. 18:00
Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski.
Ludzie ci mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.
Większość zginęła, a pamięć o nich została w czasach PRL-u zakłamana. Do dzisiaj w wielu kręgach uważani są za bandytów.
Film fabularny
Produkcja: Polska
Czas trwania: 107 min.
INKA 1946
czwartek 2 marca, godz. 18:00
Historia opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” . Jednym z zarzutów jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB – ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie.
17-letnia Danuta Siedzikówna, sierota, wśród partyzantów znana jest pod pseudonimem „Inka”. Udziela pomocy także pobitym przeciwnikom, opatrując rannych milicjantów i ubeków. 13 lipca 1946 roku zostaje wysłana przez ppor. Olgierda Christę „Leszka” z misją do Gdańska, po zaopatrzenie medyczne dla szwadronu.
Na skutek zdrady byłej łączniczki „Łupaszki”, Reginy, kilka dni później, 20 lipca 1946 r., „Inka” wpada w ręce UB. Zostaje umieszczona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Mimo brutalnego śledztwa dziewczyna nie ujawnia żadnych istotnych informacji. Rozpoczyna się krótka, ledwo trzygodzinna rozprawa.
Na podstawie fałszywych i absurdalnych oskarżeń, składanych przez często zastraszonych świadków, dziewczyna zostaje oskarżona o nakłanianie do rozstrzelania dwóch funkcjonariuszy UB podczas akcji szwadronu w Tulicach. 3 sierpnia 1946 r. zapada wyrok: śmierć. Choć obrońca z urzędu namawia „Inkę” na podpisanie listu z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Bieruta, dziewczyna odmawia. Wkrótce staje przed plutonem egzekucyjnym…
Spektakl telewizyjny
Czas trwania: 84 min.
CUD GUADALUPE
środa 8 marca, godz. 18:00
Pierwszy kinowy film o objawieniach w Guadalupe. Prawie 500 lat temu Maryja zrobiła coś, co czyni tamte wydarzenia jednym z największych cudów w historii świata: zostawiła materialne dowody swoich odwiedzin.
Niektóre z nich udało się odkryć naukowcom dopiero niedawno i z miejsca uznano je za sensację. Są tak spektakularne, że w zderzeniu z nimi kruszeje najbardziej zatwardziała niewiara.
Twórcom „Cudu Guadalupe” udało się zachwycić nimi widza w przepięknej fabularnej opowieści. Dlaczego Maryja pięć wieków temu zostawiła wiadomość czytelną dopiero dla ludzi XXI wieku? Czy to Jej dar i argument dla nas na współczesny kryzys wiary?
Zupełnie przypadkowo odpowiedź na te pytania poznaje główny bohater filmu. John Martinez jest młodym i ambitnym reporterem z Los Angeles. Razem ze swoją żoną Mary spodziewają się właśnie pierwszego dziecka, a on dostaje do napisania artykuł o kulturze latynoamerykańskiej.
Siłą rzeczy musi się zmierzyć z legendą objawień Matki Bożej w Guadalupe. Sceptycznego początkowo Johna coraz bardziej pochłania śledztwo – do momentu, gdy dostaje tragiczną wiadomość… Czy wystarczy mu wiary, aby wymodlić cud?
Gatunek: biograficzny, dramat, religijny
Produkcja: USA
Czas: 95 min.
PASJA
środa 15 marca, godz. 18:00
Dramat filmowy z 2004 roku w reżyserii Mela Gibsona. Odtwarza dwanaście godzin w życiu Jezusa poprzedzających jego ukrzyżowanie.
Pasja jest wstrząsającym opisem ostatnich 12 godzin życia Jezusa Chrystusa. Reżyser starał się być wierny przekazom historycznym, biblijnym oraz teologicznym.
Film twórcy „Breavheart – Waleczne Serce”, wywołuje wiele emocji i kontrowersji. „Pasja” to obrazowe dzieło sztuki, prowokujące do refleksji nad śmiercią Chrystusa osoby o różnych przekonaniach religijnych.
Gatunek: dramat, biblijny
Produkcja: USA
Czas trwania: 127 min.
WULKAN MIŁOŚCI
środa 22 marca, godz. 18:00
Opowieść o francuskim małżeństwie naukowców: Katii i Maurice’a Krafftów. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich wulkanów, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów.
„Wulkan miłości” z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. Ciekawość jest silniejsza od lęku – jak stwierdziła kiedyś Katia.
„Wulkan miłości” otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż w Amerykańskim Filmie Dokumentalnym na tegorocznym festiwalu w Sundance. Autorem muzyki oryginalnej jest Nicolas Godin.
Film dokumentalny
Produkcja: Kanada, USA
Czas trwania: 93 min.
BOHATER
środa 29 marca, godz. 18:00
Dwukrotny zdobywca Oscara (za „Rozstanie” i „Klienta”) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Tym razem o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe.
Podążając za tytułowym „Bohaterem”, Asghar Farhadi z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji.
Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy „Bohater” zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.
Film został nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes.
Gatunek: dramat, thriller
Produkcji: Francja, Iran
Czas trwania: 127 min.