“Ziemia przemówiła” to wstrząsający i jednocześnie świetnie zrealizowany dokument TVP Opole.
To film opowiadający historię losów oddziału NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flame’go “Bartka”, nazywanego “Królem Podbeskidzia”. Kapitan Flame zasłynął z wyjątkowych zdolności przywódczych, oraz dotkliwych “ciosów” zadawanych komunistom.
Stał się, wraz ze swoimi ludźmi, obiektem szczególnego rozpracowania aparatu bezpieki, która wraz z sowietami podejmowała liczne próby infiltracji struktur organizacji “Bartka”, przy dużych stratach własnych, przez długi czas, bez skutku…
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce objęło film patronatem honorowym
Na wiosnę 1945 roku “Bartek”, udając początkowo uległość wobec komunistycznej władzy, podjął się roli dowódcy posterunku MO, dzięki czemu zgromadził spore zapasy broni, aby wciąż podlegając rozkazom NSZ, wkrótce po tym przejść do konspiracji i podjąć ostrą walkę z komunistami.
Odtworzył VII Okręg Śląsko – Cieszyński NSZ organizując ponad 300 osobowy świetnie wyszkolony, uzbrojony i umundurowany oddział. Na wiosnę 1946 roku przypada szczytowy okres aktywności oddziału “Bartka”, kiedy to przeprowadził łącznie ok. 340 akcji zbrojnych, aby w dniu konstytucji 3 Maja oddać hołd na cześć niepodległej Polski, pacyfikując w całości zajętą przez komunistów Wisłę, i przed mieszkańcami miasta, poprowadził dwugodzinną defiladę swojego oddziału.
Ten akt wywołał furię w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Zawiązana operacja, o kryptonimie “Lawina”, zakładała likwidacja oddziału kpt. Flame’go. Pewnego dnia, “Bartkowcy” przebijali się na Zachód, aby wydostać się z zaciskającej pętli UB, KBW i NKWD, niestety, okazało się to skrupulatnie zaplanowaną operacją likwidacyjną…
Film “Ziemia Przemówiła” jest relacją z odkrycia dokonanego przez zespół prof. Szwagrzyka, który w wyniku wieloletnich poszukiwań, ostatecznie dotarł na miejsce, w okolice Starego Grodkowa na Opolszczyźnie, prawdopodobnego pochówku oddziału “Bartka”.
To co odkryto, przekroczyło dotychczasowe wyobrażenia zespołu badaczy… Miejsce to zaczęto nazywać opolskim Katyniem.
Film zrealizowała TVP Opole we współpracy i pod patronatem Fundacji PGNiG. Scenariusz produkcji został oparty o książkę Macieja Nowaka „Operacja Lawina. Przemilczana zbrodnia UB”, rezultaty bieżących prac IPN w tej sprawie, a także o archiwalne reportaże TVP3 Opole.
1 Comment
Comments are closed.