Trzy dni świętowaliście w naszym Muzeum rocznicę odzyskania Niepodległości. Dziękujemy za udział w przygotowanych przez nas wydarzeniach.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły u nas już 9 listopada. Tego dnia wieczorem odbył się koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka. Wcześniej zaprosiliśmy wszystkich na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej oraz korzystanie ze strzelnicy cyfrowej.
Były też warsztaty: modystki, drukarnia, w pracowni fotografa. Tego dnia wystartowała też nasza emocjonująca gra terenowa „Ostrołęckie ścieżki Niepodległej”, która trwała trzy dni.
Wieczorem można było natomiast podziwiać iluminacje i projekcje multimedialne na murach naszego Muzeum. Opowiedzieliśmy o historii Ostrołęki i Łukaszu Cieplińskim „Pługu”, Żołnierzu Wyklętym, prezesie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Nie zabrakło też wątku artystycznego – wyświetlano niezwykłe obrazy ostrołęckiego malarza Radosława Jastrzębskiego.
10 listopada wyświetliliśmy w naszym kinie film niemy z 1929 roku pt. „Mocny człowiek”, w reżyserii Henryka Szary. Nie był to jednak zwykły seans, ponieważ połączony był z koncertem – muzykę na żywo do ekranizacji powieści Stanisława Przybyszewskiego zagrała Orkiestra Ludwika Sarskiego.
W Święto Niepodległości prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, przewodniczący Rady Miasta Wojciech Zarzycki oraz p.o. dyrektora Muzeum Jacek Karczewski odwiedzili cmentarz parafialny. Tam złożyli kwiaty, zapalili znicze na grobach ważnych osób z czasów odzyskania niepodległości: Józefa Psarskiego, gen. Alfonsa Babicha, Zygmunta Butkiewicza i Mariana Bożywoja Kłycińskiego.
A w południe zebraliśmy się na dziedzińcu Muzeum, aby wspólnie odśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”.
– Spotykamy się dziś, by uczcić dzień, który łączy nas jako Polaków, Dzień Niepodległości – mówił prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski. – 11 listopada do szczególna data, która przypomina nam o naszej historii, walce, wytrwałości, ale przede wszystkim o wolności. (…) Wolność to wartość, którą powinniśmy pielęgnować, głęboko zrozumieć w naszych sercach. Dziś na szczęście nie musimy stać na polu bitwy, ale podczas obecność na tym dziedzińcu w sposób symboliczny manifestujemy to, że pamiętamy.
– Niezmiernie cieszę się, że spotykamy się na oficjalnych miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości właśnie tutaj, na terenie dawnego więzienia. Mury, przy których się znajdujemy, pamiętają czasy zaboru rosyjskiego – mówił p.o. dyrektora Muzeum Jacek Karczewski – (…) Co roku 11 listopada wspominamy wydarzenia wielkiej historii, o Ojcach Niepodległości: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie czy Ignacym Daszyńskim. Gorąco zachęcam też do pamięci o postaciach, które tutaj, w Ostrołęce oddały zasługi dla budowania nowej, wolnej rzeczywistości. Zwłaszcza, że był to wielki, zbiorowy wysiłek, ponieważ Ostrołęka w lipcu 1915 roku została doszczętnie zniszczona.
W sali kinowej odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, a na koniec tego dnia „Koncert w hołdzie dla Niepodległej” w wykonaniu Blue Voices.
Ponadto wysłuchaliśmy prelekcji dr. Marka Niewiadomskiego na temat Ostrołęki po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, obejrzeliśmy wystawę pracowni mikromodelarstwa i gier strategicznych, a w Kawiarni Partyzanckiej można było kupić m.in. ulubione ciastko Marszałka. Można było się też posilić grochówką.